Çekme Karavan Nedir ?

Çekme Karavan Nedir ?

Aralık 20, 2020 1 Yazar: Ezgi E.

Son zamanlar da karavan tatilleri ve karavancılık oldukça yayıldı. Karavan seyahatlerinin güzelliği ve rahatlığı tadıldığı zaman tamamen vazgeçilmez bir tatil haline geliyor. İster çekme karavan ister motokaravan olsun karavan tatilini bir kez olsun tadanlar bir daha vazgeçemezler.

Karavan seyahatlerinizi iki çeşit karavan modeliyle yapabilirsiniz. Çekme karavan ve motokaravan. Bizde bu yazımızda sizlere çekme karavanlar hakkında genel bilgiler vermek istedik.

Çekme karavanı motokaravandan ayıran teknik özellik, bir çekici araca bağlanmasıdır. Bu, hareketliliği büyük ölçüde sınırlar. Ek olarak, çekme karavanlar entegre temiz su ve atık su depolarına sahiptir. Harici güç kaynakları, karavanın akülerine bağlı oldukları için kesintisiz bir güç kaynağı sağlar.

Çekme Karavan

Çekme Karavan Ehliyeti

Çekme karavan için B sınıfı ehliyetle, sadece toplam ağırlığı 750 kg’ı geçmeyen bir karavanı çekebilirsiniz. Toplam ağırlık 3,5 tonu aştığında, BE sınıfında bir ehliyetine ihtiyacınız vardır.

Park Durumu

Yasal olarak römork olarak kabul edilen karavanın iki hafta yol kenarında veya halka açık bir otoparkta kalmasına izin verilir. Ancak bu, uzun süre konaklayacaksanız gittiğiniz yerin belediyesi aya ilgili birimleri ile görüşmeniz ve izin almanız gerekebilir. Bu yüzden kamp tatilinize başlamadan önce yeterince bilgi almalısınız.

Motokaravan Mı Yoksa Çekme Karavan Mı ?

Bu sorunun cevabı aslında tamamen sizin tercihinize bağlı. İki karavan çeşidini de birbirinden ayıran bazı özellikler vardır. Bunlardan bir tanesi de hız sınırlaması. Çekme karavanlarda maksimum hız sınırı 80 km/s dir. Motokaravanlarda ise kanunda herhangi bir hız sınırı bulunmamaktadır.

Motokaravanda konakladığınız zaman herhangi bir tehlike veya sorun da sürücü tarafına rahatlıkla geçilebilir. Ama çekme karavanlarda böyle bir şey söz konusu olamıyor sürücü koltuğuna geçmek için dışarıya çıkmak gerekiyor.

Motokaravanlarla şehir turları yapılması daha olasıdır ama çekme karavanla şehir içinde dolaşmak daha zordur.

Motokaravanla seyahate gittiğinizde bir yere gitmek için komple gezen evinizi de götürmeniz gerekir. Ama çekme karavanda böyle bir sorun yoktur. Karavanı araçtan ayırıp aracı alıp gitmek istediğiniz yere gidebilirsiniz.