Çekme Karavan Vergileri

Çekme Karavan Vergileri

Ağustos 4, 2021 0 Yazar: Tolga H.

Doğa ile baş başa kalıp, gezmeyi seven kişiler için karavan sahibi olmak adeta bir ayrıcalıktır. Ama bu konuda pek çok kişinin aklına takılan konuların başında çekme karavan vergileri olmaktadır. Ama karavan sahiplerinin ve yine karavan alacak kişilerin dikkate alması gereken konulardan biri karavanın yaşı ve özelliğidir. Çünkü bazı karavanlar için hiçbir şekilde vergi yükümlülüğü yok iken bazı karavanlarda vergi mevcuttur. Yani motorlu karavan vergileri ve çekme karavan vergileri tamamen birbirinden farklıdır. Eğer karavan alıp, vergi ödemek istemiyorsanız o halde tercihinizi çekme karavandan yanı kullanmanız tavsiye edilir. Elbette karavan sahibi olmadan önce sadece karavan için verilecek vergiyi değil, aynı zamanda çekme karavanların artı ve eksi yönlerini de kesinlikle göz önüne almanız tavsiye edilmektedir.

Çekme Karavan Vergisi Ne Kadar ?

Çekme karavan vergisi için herhangi bir ücret alınmaz. Çünkü çekme karavanlar, motorlu taşıtlarla götürüldüğü için sadece motorlu taşıtlarınızdan vergi alınır. Ama motorlu karavanınız varsa bunun için vergiye tabi tutulursunuz.

Ama 750 kg üzerinde bir karavana sahipseniz, bunun için her yıl rutin karavan muayenesi yaptırmanız gerekecektir. Ayrıca çekme karavanlarda bulunan çekme, yani çekme demirini araç ruhsatına işletmeniz de şarttır. Öte yandan çekme karavanlarda ÖTV gibi masraflar da çıkmayacaktır.