Karavan Vergisi

Karavan Vergisi

Aralık 20, 2020 0 Yazar: Ezgi E.

Karavan seyahatleri Dünya genelinde çok yaygınlaştı. Ülkemizde ise pandemi ile beraber karavan seyahatleri çok arttı ve kendi motokaravanını yapanların sayısı da bir hayli çoğaldı. Çekme karavan yada motokaravan sahibi olma düşünceniz varsa yazımızı dikkatlice okumalısınız.

Öncelikle karavanınızın türünü seçmelisiniz. Tercihinizi çekme karavandan yana mı yoksa motokaravandan yana mı kullanmak isterseniz ilk önce bu seçimi yapmalısınız. Seçiminizi yaptınız ve karavanınızın içini tamamladınız sıra geldi evrak işlerine.

Kendi motokaravanlarını yapanlar için en merak edilen konu tabi ki de maliyet. Yapımından ruhsatına, vergisinden sigortasına kadar bir çok masrafı da gözden çıkarmak gerek. Peki bir karavanın vergisi ne kadardır?

Öncelikle çekme karavanlar hakkında bilgilendirmemizi yapalım. Eğer bir çekme karavan sahibi olmaya karar verdiyseniz çok şanslısınız. Çünkü çekme karavanların vergisi yok.

Motokaravanlarının vergisi ile her sene değişmekte. Resmi gazetede motokaravanlar için en son verilen vergi ücretleri şu şekildedir.

Panelvan ve motorlu karavan vergisi

Aracınız 1900 cm3 ve aşağısında motor silindir hacmine sahip ise;

  1. 1-6 yaş araçlar için 1536 TL,
  2. 7-15 yaş araçlar için 958 TL
  3. 16 yaş ve yukarısındakiler için 570 TL’dir.

Aracınızın motor silindir hacmi 1901 cm3 ve yukarısı ise;

  1. 1-6 yaş araçlar için 2324 TL,
  2. 7-15 yaş için 1536 TL,
  3. 16 ve daha yüksek yaşlarda 958 TL’dir.