Karavan Yalıtım Malzemeleri

Karavan Yalıtım Malzemeleri

Ocak 9, 2021 1 Yazar: Ezgi E.

Karavanınız sadece bir tatil aracı değil, tekerlekli evinizdir. Ve kendinizi evinizde gerçekten iyi hissetmek için, uygun bir oda sıcaklığına ihtiyacınız vardır. Bunu olabildiğince verimli ve aşırı enerji kullanmadan yapabilmek için iyi düşünülmüş bir karavan yalıtımı önemlidir. Ama bu konuda endişelenmeyin arabanızın çıplak duvarını nasıl izole edeceğiniz hakkında bilgiler vereceğiz. Karavan yalıtımı yaparken dikkate almanız gereken hususlar vardır. Karavanınızda ki yalıtım ve yalıtımınızın kalitesi, doğru malzeme seçimine bağlıdır.

Karavanınızı yalıtmak için kullanılabilecek birçok malzeme vardır. Ancak, kesinlikle hepsi eşit derecede uygun değildir. Özellikle, kullanmadan önce minibüsünüzü yalıtmak için ucuz alternatiflere de göz gezdirmelisiniz.

Strafor

Strafor paneller çok yaygın bir yalıtım malzemesidir. Ancak, karavanlar için uygun değillerdir. Yine de, Strafor veya Styrodur ile izole edilmiş epeyce karavan vardır. Straforlar esnek değildir ve bu nedenle karavanın oldukça eğimli duvarlarına çok iyi oturmaz veya sığmaz. Ayrıca yangına dayanıklı değildir. Ek olarak, strafor birbirine sürtündüğünde oldukça rahatsız edici bir şekilde gıcırdayabilir.

Cam Yünü

Ev yapımında genellikle yalıtım malzemesi olarak kullanılan sarı sarılı yün elyaf paspasları muhtemelen duymuşsunuzdur. Genellikle karavanın ısı yalıtımını sağlayan bir malzemedir. Bununla birlikte, nemi emer ve bu nedenle bir buhar bariyeri ile birlikte kullanılması gerekir. Kullanım esnasında ciltte tahriş yapabilir bu yüzden dikkatli uygulama yapmak gerekir. Cam yününün kullanıp kullanılmayacağı konusu hala tartışılan bir konu.

İzogreen Keçe

İzogreen keçe karavanlarda sıklıkla kullanılan bir yalıtım malzemesidir. Yangınlara da dayanıklı olan izogreen hem ses hemde ısı yalıtımı için ideal bir malzemedir ve Türk malıdır. Kanserojen madde içermez ve sağlığa da zararı yoktur. Küf yapmayan bir malzemedir.

Bizofol

Bizofol da sudan etkilenmeyen ısı ve ses için yalıtım malzemesidir. Bizofol yalıtım malzemelerinin iki tarafı da alüminyum ile kaplıdır. Bizofol ısı yalıtım malzemesini endüstriyel yapıştırıcı kullanarak yapıştırabilirsiniz.

Armaflex

Armaflex bir yalıtım malzemesidir. Bu malzeme, 50 yıldır tüm enerji santrallerini yalıtmak için kullanılıyor. Armaflex, denenmiş ve test edilmiş bir endüstriyel üründür.

  • Armaflex elastik, köpüklü sentetik bir kauçuktur.
  • Armaflex’in ısı yalıtımı mükemmeldir.
  • Armaflex ile kesintisiz yalıtım aynı zamanda bir buhar bariyeri görevi görür.
  • Armaflex çok esnektir ve karavandaki yapılara mükemmel uyum sağlar.
  • Armaflex’in kendinden yapışkanlı çeşidi kolay, hızlı ve güvenli bir şekilde işlenebilir.
  • Armaflex AF kokmaz ve yüzeyde de çok hoştur.

Karavan yapımından sonra en çok merak edilen konuda karavanlara ödenecek vergi miktarı. ” Karavan Vergisi ” yazımızdan karavan vergileri hakkında bilgi alabilirsiniz.